SPOZNAVANJE JESENI PRI ŽELVAH

Predšolski otroci spoznavajo letne čase skozi konkretne izkušnje in igro. Otrokom je potrebno omogočati stik z naravo in jih spodbujati  k raziskovanju in spoznavanju sprememb, ki se dogajajo okoli njih. Jesen je čas barvnih sprememb, hladnejših dni in naravnih bogastev. Skozi igro imajo otroci možnosti, da senzorično in čustveno to doživljajo. So radovedni, njihove spretnosti se hitro razvijajo, zato je pomembno, da jim ponudimo priložnosti za učenje skozi  izkušnje v stiku z naravo. Tega se zavedava strokovni delavki pri Želvah in sva otrokom ponudili kar nekaj dejavnosti.

Poslušali smo pravljico Razbita buča in jo ob ilustracijah še večkrat pripovedovali. V skupini smo opazovali bučo, jo tipali, kotalili in jo poizkusili dvigniti. Joj, kako je bila težka. Bučo smo razrezali na kose in opazovali tudi njeno notranjost – tipali, vohali in raziskovali. Nekaj semen smo posušili in jih bomo v spomladanskem času posejali v zemljo.  Izdelali smo buče iz krep papirja – mečkali, mazali z lepilom in lepili na bučo narisano na papirju.

Raziskovali smo tudi jesenske listke, želode in storže. Ta jesenska bogastva smo tipali, se z njimi igrali, prelagali, vohali… Izdelali smo jesensko drevo – s tempera barvo smo si pobarvali dlan in jo odtisnili na papir (prilepljen na pano), na katerem je bilo narisano deblo in veje. Otrokom sva, v lončkih,  ponudili tempera barve jesenskih barv.

Otroci so pri vseh dejavnostih sodelovali in uživali. Z raziskovanjem so se  povezovali  z naravo, pridobili nova znanja in veščine ter razvijali  radovednost in spoštovanje do okolja.

Zapisala: Mary Otilija Mrhar

Accessibility